Grupa Parasol

 

 

Stowarzyszenie INPRO finansuje pracę młodych 20 wolontariuszy, tłumaczy polsko-ukraińskich, którzy pomagają na dworcu kolejowym w Rzeszowie. Pracują w pełnym wymiarze godzin, w systemie trzyzmianowym, co gwarantuje stałą pomoc, w tym obsługę tłumaczeniową. Praca zespołu stowarzyszenia i fundusze z Europejskiego Korpusu Solidarności, którymi organizacja operuje,  pozwalają na pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i kieszonkowego dla całego zespołu wolontariuszy. Stowarzyszenie  zapewnia im również opiekę merytoryczną (współpracując z Urzędem Miasta Rzeszowa) oraz psychologiczną. Projekt był początkowo planowany do realizacji w okresie 12 marca do 12 kwietnia 2022. 4 kwietnia br., Urząd Miasta Rzeszowa zwrócił się do Stowarzyszenia INPRO z prośbą o dalsze wsparcie i przedłużenie okresu realizacji projektu o kolejne 4 tygodnie, czyli do 8 maja.

Drugi obszar to integracja młodych ukraińskich uchodźców w działania społeczno-kulturowe w Rzeszowie, czyli wsparcie procesu włączania uchodźców w tutejsze, codzienne życie. Aktualnie stowarzyszenie prowadzi nabór na projekt wolontariatu grupowego, zaczynający się od 24 kwietnia. Stowarzyszenie operuje środkami finansowymi, dzięki którym może przyjąć 16 osób na 7 tygodni, pokrywając dla nich koszty zakwaterowania, wyżywienia i kieszonkowego. Wolontariusze zaangażowani do udziału organizować dni informacji młodzieżowej, warsztaty, spotkania i inne działania edukacyjne na rzecz rzeszowskiej, w tym ukraińskiej społeczności. Priorytetem w tej rekrutacji jest młodzież ukraińska, organizacja poszukuje obecnie chętnych w wieku 18-30, w szczególności tych, którzy pozostali bez środków do życia, przebywają w Rzeszowie, planują tu zostać, szukają czegoś na start. Uczestnikom projektu stowarzyszenie zapewnia  wsparcie finansowe, merytoryczne, psychologiczne.

Co więcej, Stowarzyszenie  finansuje również koszty pracy młodych wolontariuszy w organizacji partnerskiej, jaką jest Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie. BWA przyjęło już  jedną wolontariuszkę ukraińską, która w tamtym tygodniu zaczęła pracę w Krośnie. W najbliższym czasie BWA przyjmie kolejnych wolontariuszy z Ukrainy - 2 osoby na 2 miesiące oraz 2 kolejne osoby na cały rok. To możliwe, ponieważ BWA posiada Znak Jakości programu EKS, który umożliwia goszczenie wolontariuszy.

Wszystkie działania są  sfinansowane z projektów prowadzonych przez Stowarzyszenie INPRO, która pozyskuje środki z programu Europejski Korpus Solidarności. Organizacja jest jednym z największych beneficjentów tego programu w Polsce, rocznie przyjmuje w swoich strukturach ok. 80 młodych wolontariuszy, nie tylko z Ukrainy, ale również z całej Europy. Roczny budżet organizacji na koordynowanie projektów wolontariatu to ok. 200 tys. euro. Siedziba Stowarzyszenia INPRO znajduje się w sercu Rzeszowa - w budynku dworca kolejowego. Organizacja dysponuje przestrzenią o powierzchni 350m2, na którą składa się 5 biur, sala szkoleniowa, zaplecze socjalne oraz hostel z 7 pokojami i sanitaratami dla 24 osób.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu we współpracy międzynarodowej, Stowarzyszenie INPRO, w miarę potrzeb, zapewnia wsparcie innym organizacjom humanitarnym czy indywidualnym aktywistom,  szczególnie zagranicznym. Oferuje wsparcie w szukaniu informacji i kontaktów, wszelką pomoc w j. angielskim. INPRO umożliwia korzystanie z naszej przestrzeni biurowej oraz zakwaterowania w hostelu organizacji, z czego obecnie korzysta największa organizacja humanitarna zajmująca się zabezpieczaniem, w tym odminowywaniem terenów powojennych. 

Potrzeby:

Stowarzyszenie INPRO uruchomiło obecnie już wszystkie swoje środki finansowe, które mogło przeznaczyć na pokrycie kosztów pracy wolontariuszy pracujących bezpośredni na rzecz Ukrainy w tym roku. By nada realizować działania, konieczne jest pozyskanie dodatkowego wsparcia finansowego ze  źródeł innych niż Europejski Korpus Solidarności, by taki program wolontariatu móc nadal realizować.

 

Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO

Plac Dworcowy 1, 35-201 Rzeszów
www.goinpro.org
tel. 721 109 179
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nazwa banku:

BNP Paribas Bank Polska S.A.
IBAN: PL71 1750 0012 0000 0000 3812 8167
Waluta rachunku: EUR
Nr SWIFT banku: PPABPLPK
IBAN: PL14 1750 0012 0000 0000 3326 9978
Waluta rachunku: PLN

Logo Komitet do spraw Pożytku Publicznego
Logo Narodowy Instytut Wolności
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum
Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2018-2030
Logo Nowe FIO