Stowarzyszenie Dla Równości
1. Organizacja zbiórek rzeczowych na poziomie trzech gmin w tym ubrania, żywność, lekarstwa, środki czystości. Zebrano około 30 ton darów, z których część przekazano do magazynu wojewódzkiego a pozostałość jest sukcesywnie rozdawana na miejscu dla uchodźców przebywających na terenie Beskidu Niskiego. Zbiórki organizowano w następujących punktach zbiorczych:
a) Gmina Dukla (Dom Ludowy Cergowa, odpowiedzialne OSP z Gminy Dukla),
b) Gmina Nowy Żmigród (Dom Ludowy Kąty, odpowiedzialne Stowarzyszenia Pokolenie),
c) Iwonicz Zdrój (Remiza OSP Iwonicz, Odpowiedzialne OSP z Gminy Iwonicz Zdrój).
2. Pozyskanie transportu charytatywnego z Niemiec dzięki współpracy z Radną Dukli Ewą Szymko. Transport skierowano do Stowarzyszenia Folkowisko. Znalazły się w nim nowe materace, nowe poduszki, kołdry i koce oraz żywność i ubrania.
3. Pozyskanie transportu charytatywnego z Francji dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Sioło Beskidu z Zawadki Rymanowskiej. Ubrania, środki czystości, żywność i środki opatrunkowe. Część została przekazana do Ukrainy za pośrednictwem Grupy Nieformalnej skupionej w Kinie Za Rogiem Cafe w Rzeszowie.
4. Wytypowanie Stowarzyszenia Folkowisko w Teksasie USA dzięki współpracy z Radną Gminy Dukla Ewą Szymko.
5. Wspólne z Fundacją Wielkie Serce Dla Dzieci przyjęcie darowizny od Jeronimo Martins Polska s.a. dzięki współpracy z Fundacją Biedronki na kwotę ok. 108 000zł (35 palet, waga łączna ok. 24 tony). W darowiźnie znalazły się: mąka, cukier, olej, pasztety, kabanosy, żywności odżywki dla dzieci, dżemy, kasze, makarony, sosy, herbatniki, kawa rozpuszczalna, dania gotowe, woda mineralna, kredki do kolorowania, smoczki, pieluchy, płatki kukurydziane, owoce, warzywa oraz środki higieny osobistej i chemii gospodarczej. Z pomocy skorzystało ponad 20 organizacji pozarządowych i gmin oraz grup nieformalnych:
a) Gmina Chorkówka – Stowarzyszenie Dla Równości za pośrednictwem Wójta przekazało żywność, której rozdzieleniem zajął się GOPS Chorkówka,
b) Gmina Krempna – za pośrednictwem KGW Krempna z Bożeną Kogut-Janus i KGW Myscowa z Małgorzatą Mroczką żywność trafiła do gości z Ukrainy,
c) Gmina Dukla – odpowiedzialna Druhna Wioletta Jakieła z OSP Dukla zajęła się dystrybucją żywności,
d) Gmina Iwonicz Zdrój – Radny Marek Bliżycki podjął się zadania rozdziału żywności,
e) Gmina Nowy Żmigród – Stowarzyszenie Pokolenie z Krystyną i Tadeuszem Źrebcami na bieżąco rozdysponowuje żywność przekazując ją rodzinom uchodźców goszczących na terenie tej gminy,
f) Gmina Kołaczyce – GOPS Kołaczyce wraz z lokalnymi organizacjami pozarządowymi czuwa nad rozdaniem żywności,
g) Gmina Komańcza – Stowarzyszenia Dla Równości za pośrednictwem wolontariuszek Danuty Gał i Ewy Stanikowskiej przekazało żywność rodzinom oraz siostrom zakonnym w klasztorze w Komańczy goszczącym uchodźców.
h) Ponadto za pośrednictwem Stowarzyszenia Dla Równości żywność trafiła do następujących organizacji pozarządowych zajmujących się bezpośrednią pomocą uchodźcom na granicy lub w Ukrainie:
i) Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko” w Cieszanowie z Basią Psiuk,
j) Stowarzyszenie „W Krainie Źródeł” w Jaśliskach w Beskidzie Niskim z Mateuszem Ociasem,
k) Fundacja Q w Rozalinie z Marcinem Kurnikiem,
l) Grupa nieformalna z Kina Na Rogu Cafe z Rzeszowa z Virą Bekysh i Januszem Zioło.
Niezależną dystrybucję prowadziła Jadwiga Jagieło Prezes Fundacji Wielkie Serce Dla Dzieci z Krosna. I zapewne znajdzie się tu również informacja od Niej .
6. Stowarzyszenie Manko z Krakowa przekazało naszemu Stowarzyszeniu pampersy dla dorosłych w rozmiarze M i L. Zostaną przekazane Stowarzyszeniu Folkowisko w dniu 5 kwietnia.
7. Przygotowujemy ciepłe posiłki obiadowe dla 50 osób – wolontariuszy pracujących w Magazynie Stowarzyszenia Folkowisko w Cieszanowie. Zawozimy je pokonując odległość prawie 200km w jedną stronę. W przygotowaniu posiłków uczestniczą KGW z Beskidu Niskiego i wolontariusze Stowarzyszenia Dla Równości. Są to dania domowe i regionalne (typu pierogi, kopytka, racuchy, gołąbki, proziaki, mięsa pieczone, zupy).
8. Ponadto na bieżąco Stowarzyszenie Dla Równości wspomaga rodziny z Ukrainy żywnością pochodzącą z nadwyżek odbieranych ze sklepów sieci Biedronka w ramach współpracy z Podkarpackim Bankiem Żywności. Z owoców toczymy soki wieloowocowe, wysmażamy powidła, a z pomidorów przeciery pomidorowe. Przetwory są na bieżąco przekazywane uchodźcom i wolontariuszom z nimi pracującym.
9. Co tydzień w czwartki spotykamy się w Kinie Za Rogiem Cafe w Rzeszowie z dziećmi ukraińskimi i ich Mamami, podczas których czytane są przetłumaczone na język ukraiński bajki Mirki Widurek – Prezesa Stowarzyszenia Dla Równości.
10. W przygotowaniu znajduje się dwujęzyczne wydanie bajek Mirki Widurek (po polsku i po ukraińsku) a także audiobooka z tymi bajkami. Zbierane są środki na ten cel (poprzez finansowanie społecznościowe metodą crowdfundingu), zamówione zostało studio nagrań i profesjonalni lektorzy w celu nagrania audiobooka, na ukończeniu jest proces tłumaczenia bajek na język ukraiński, w czasie czwartkowych spotkań, dzieci ukraiński rysują postaci i wydarzenia z bajek, a rysunki będą wykorzystane jako ilustracje do wydania bajek, pozyskano do współpracy Fundację Q, która zadeklarowała skład komputerowy.
11. Stowarzyszenie Dla Równości jest lokalnym koordynatorem działań NGO’sów we wschodniej części Beskidu Niskiego.
12. W grupie Parasol odpowiadamy za wsparcie żywnościowe wolontariuszy pracujących na granicy.